Pálinka szellőztetés
Pálinka szellőztetés, régi fortélya a pálinkakészítő embernek. Sajnos néha a lefőtt pálinkánknak nem egészen olyan az illata, amit elvárnánk tőle. Ennek több oka is lehet. Elképzelhető hogy a gyümölcs, amiből a cefre készült nem elég intenzív illattal lett megáldva, vagy a cefrézés nem sikerült úgy ahogy azt szerettük volna. Amikor a gyümölcs adott, mert ez a fajta terem a kertünkben, nem tehetünk mást, mint, hogy ebből hozzuk ki a maximumot. Nem mindegy pl, hogy milyen kajszit cefrézünk. Van az illatát szépen örökítő fajta, mint pl a Gönci, vagy Magyar kajszi, vannak a pálinkafőzés szempontjából gyengébben örökítő fajták is. Ezektől ne várjuk el ugyan azt a illatot, ízhatást, mint az előbb említett fajtától. A meggyek között, is vannak jó pálinkát adó fajták, (Érdi, Debreceni, stb) és van az Újfehértói fürtös. Semmivel össze nem téveszthetően, illatos, bársonyos pálinkát produkál. A cseresznyék fajtáinak se szeri se száma, mégis, ha ha ihatok egy Szomolyai cseresznyéből készült, jól sikerült párlatot, az mindig kitüntetés számomra.
Mégis vannak olyan helyzetek, mikor nemes italunkra, ráfér egy kis levegőztetés, azaz a pálinka szellőztetés válik szükségessé. A lefőtt, kihígított párlatunk még nincs készen. A szeszfok beállítása után kezdődik a pálinka érlelése. Ebben az időszakban még sok sok kémiai folyamat játszódik le benne, mely általában jó hatással van az érlelt pálinkára. Hogy ezt a folyamatot kicsit felgyorsítsuk, vagy netán általunk nem oda illőnek vélt illatokat gyengítsük, szükség van a pálinka szellőztetés elvégzésére. Neves Mesterem azt tanácsolja, hogy a pálinka szellőztetés, mindjárt a főzés, kihígítás után történjen meg. Ennek két módja lehet.
Pálinka szellőztetés
Az intenzív szellőztetés, történhet locsoló kannából (Inkább tiszta műanyagból, mint horganyzottból legyen). Ez egy egyszerű, gyors, hatékony szellőztetést tesz lehetővé, hiszen a kifolyó, vékony kis sugarak, nagy felületen érintkeznek a levegővel, ezáltal hamarabb kiszellőzhetik a nem kívánt illatot. Használata egyszerű. Feltöltjük a locsolókannánkat a szellőztetni kívánt pálinkával, majd egy széles szájú edénybe (lavór) töltjük azt át. Ezt a folyamatot néhányszor megismételhetjük, amíg el nem érjük a kívánt eredményt.
Magam a hosszadalmasabb, eljárás híve vagyok, ahol is a pálinka szellőztetés ugyan lassabban, de kíméletesebben történik. Mert igen kedves olvasó, velem is előfordult már, hogy nem voltam megelégedve az elkészült párlattal. Ilyenkor üveg ballonba töltöm, a ballon szájára konyharuhát, esetleg több rétegű gézlapot teszek, és 1-2 hétig így szellőztetem a pálinkát. Néha (2-3 naponta) kicsit megkevergetem.