Gyógypálinka

Gyógypálinka

 

Gyogypalinka

Gyógypálinka

Gyógypálinka készítés.

Ágyas pálinkát általában a cefrét is szolgáltató gyümölcsökkel szoktak készíteni. Ennem oka lehet az is, hogy a Zwack család évszázadokkal ezelőtt, olyan magasra tette a mércét gyomorkeserűjével, hogy aztán már nem maradt kedve kísérletezni a pálinka hívőknek ezzel.

Pedig megéri. Nem a gömbölyded üveg tartalmát kell utánozni, hiszen annak a receptje ma is hétpecsétes titok, hanem kövessük a saját ízlésünket.

 

Ha teába jó, akkor pálinkába is

Amelyik gyógynövényből szívesen főzünk teát, azzal érdemes ilyen módon is kísérletet tenni, gyógypálinka készítésre. Menta, ánizs, édeskömény, szegfűbors, bodza, hárs, levendula, szegfűszeg, édesgyökér, szemvidító fű, kamilla, borókabogyó, csipkebogyó, körömvirág és még hosszan sorolhatnánk… A kedvenc fekete teánkból is tehetünk a fűszerkeverékbe. Ízesíthetjük  apróra vágott friss gyömbérrel, citromhéjjal.

Aki valami keserűt szeretne, próbálkozhat a számos vermut alapanyagául szolgáló fehérürömmel, vagy az ezerjófűvel. De ezekkel nagyon óvatosan bánjunk, mert kis mennyiség is nagyon keserű ízt fog kölcsönözni az italnak. És ha a sóra igaz, hogy kivenni már nem lehet az ételből, hát a keserű ízt adó füvekre ez ugyanúgy jellemző. Adagoljuk apránként, folyamatos kóstolgatás mellett.

A keserű ízek a jól ismert gyomorerősítő hatás mellett jótékonyan hatnak a májra, az epére, de – hölgyek figyelem! -, anyagcsere gyorsító hatásukkal a fogyókúrához is bevethetők.

Készítsünk esszenciát

Gyogypalinka 1

Gyógypálinka 1

Az ízlésünknek megfelelően kiválasztott füvekből először egy-egy kávéskanálnyit tegyünk az üvegbe és öntsük fel valami pénztárcakímélő, olcsó vodkával. Persze, ha kényeztetni akarjuk magunkat, valami jóféle gyümölcspálinka is szóba jöhet. Ebből még finomabb lesz a gyógypálinka. A semleges ízű vodka annyiban szerencsésebb terepet biztosít a kísérletezésre,hogy nem viszi félre a gyógynövények aromáját. Ha gyümölcspálinka az alap, akkor figyelni kell az íz harmóniára.Ha valamelyik aromaanyagnak vezérszerepet szánunk, akkor érdemes egy kisebb üvegben töményebb esszenciát készíteni és a kísérőízeket adó többi gyógynövényből külön elkészíteni az alapot. Pár nap múlva fokozatosan hozzáadhatunk egy-egy kicsit a gyógypálinka alapunkhoz a vezérízből. Persze a folyamatos kóstolgatás ezúttal is elkerülhetetlen.

Aratópálinka

Talán a legismertebb gyógypálinka. Ha tettünk az italunkba keserű ízt adó füvet, akkor egy kis cukorral, vagy édesítőszerrel kiemelhetjük jobban az aromáját.

Az, hogy a pálinka téli ital, merő tévedés. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint hogy a parasztemberek aratás előtt az „arató pálinkával” erősítették magukat a nehéz fizikai munkára.

Aki mégsem szeretne ebben a melegben töményet inni, a saját recept szerint elkészített ágyas pálinkával folytathatja a kísérletezést a házi bárpultnál, különböző long drinkek kevergetésével.

 

forrás:ripost.hu

 

Vélemény, hozzászólás?

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .