Bodza és akácvirág párlat

Bodza és akácvirág párlat

Bodza és akácvirág párlat.

 

Bodza és akácvirág párlat

Bodza és akácvirág párlat

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bodza és akácvirág párlat eme két különleges párlatról szeretnék most írni, melyek készítésének most van itt az ideje. Az első és a legkönnyebb út, vagy módszer, amikor a leszedett bodzavirágot (akácvirágot) tiszta szeszbe áztatjuk, hogy az abból kinyert az aroma és illatanyagoknak köszönhetően bodzavirág párlatról beszélhessünk. Ebben az esetben is fontos, hogy a bodzavirágokat minél jobban szártalanítsuk, amely íz illat, nem kívánatos a párlatban. De talán ennél is fontosabb, hogy olyan bodzavirágokat tegyünk bele, amely beérett. Ha szeretnéd kipróbálni, most bőven van lehetőség gyűjtésükre, mert a természetben bőven megtalálhatók ebben az időszakban. Nem is lesz szükségünk drága eszközökre, csak egy egészséges sétára a réten, erdőn, mezőn. Feldolgozásuk sem igényel nagy munkát, hiszen egy ollóval, pillanatok alatt eltávolíthatjuk a cefrébe nem való részeket. (szárakat) Azért is írok egyszerre róluk, mert a két növény virágzása, nagyjából egybeesik.

Bodza és akácvirág párlat jó lehetőséget ad, a szezon előtti lepárlás, cefrézés gyakorlására, mindamellett olyan, különleges párlatokkal gazdagodhatunk, melyek illatukkal, semmivel össze nem hasonlítható aromájukkal lenyűgözhetik kóstolójukat. A bodza már virágzik, és az akác is ontja virágait. Néhány évvel ezelőtt, kipróbáltam, hogy milyen párlat nyerhető belőlük. Begyűjtöttem belőlük 4-5 diszperzites vödörrel. A bodzát alapos száreltávolítás után, leforráztam 40 liter forróvízzel. Miután kihűlt, adtam hozzá 3 kg cukrot, és beoltottam élesztővel. Nagyon fontos az alapos száreltávolítás, mert ha ez nem sikerül jól, “zöldíze” lesz a párlatunknak. Én lefordítottam a virágtányért, virággal lefelé, és egy ollóval vágtam le a virágokat, a szárakról. Cefréje, elég hamar kiforrt. Az akácvirágot  is szártalanítottam, de nem forráztam, csak felöntöttem langyos vízzel, és oltottam. Gyors erjedés után, hamar bekerült a pálinkafőzőbe. Főzésük, egyszerű, minden problémától mentes. Nem habzik, nem hisztizik.

Bodza és akácvirág párlat. A lepárlás.

 

 

 

 

 

Természetesen lepárlásuk a megszokott, kétszeri lepárlós módszerrel történt. Előpárlat alig volt tapasztalható, és az utópárlat is jól elválasztható volt. A néhány heti érlelés, pedig kimondottan jól áll nekik. Ez idő alatt lenyugszanak, aromáik letisztulnak.A végeredmény pedig egy, a virág illatát szépen jelképező bodza, illetve akácvirág pártlat lett. A  Bodza és akácvirág párlat méltó helyre kerülhet, pálinkás polcunkon, ha az elkészítésénél, a szakszerűséget követve, betartunk minden cefrézési szabályt. Akinek van kedve próbálja ki.Öröm velük a pálinkafőzés.

Van egy másik lehetőség is eme remek párlatok készítésére. Ez pedig a “borban áztatás”.

Elkészítése: 100 liter borba 25 kg bodza, vagy akácvirágot áztatunk bele, és legalább két hétig ázni hagyjuk benne, majd megkezdjük a lepárlását, amely során a bor alkoholtartalmával együtt a bodzavirág illat, aroma anyagai is átkerülnek a párlatba.

És ha azt szeretnénk, hogy pálinkánk még bodzásabb, illatosabb legyen, tegyünk főzőnkre egy DEFLEGMÁTORT. Csodát tesz pálinkáinkkal! Megrendelés a KAPCSOLAT gombról.

 

Hát így készül a Bodza és akácvirág párlat

 

2 Comments:

  1. Dr. Gulyás Imre

    A bodzavirág cefrézéséhez szükséges összetevő arányokat/adatokat kérem írja meg. (mennyi cukor, víz, élesztő esetleg sav) kell hozzá?

    Köszönettel:
    Dr. Gulyás Imre

Vélemény, hozzászólás?

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .