Az átfolyós hűtő

Az átfolyós hűtő

Miért is praktikus az átfolyós hűtő a nagy tartályok helyett? Régen készítettek 100-200 literes hűtőket. Ma már nincs szükség ekkora méretű tartályokra, mert tudjuk, hogy egy liter cefre lefőzéséhez, párájának lehűtéséhez, 2-2,5 liter hideg vízre van szükségünk. Tehát egy 50 literes főzőbe tett 45 liter cefre lefőzéséhez, kb 100 liter vízre lesz szükség. Ezt régen, a forró víz kimeregetésével oldották meg, majd felülről (helytelenül) újra feltöltötték  hideg vízzel. Ezzel összekevervén, a hűtőben, már a hőkülönbség miatt rétegződött vizet, és így “langyosvízzel” hűtvén a párákat. Ez így sosem lesz tökéletes, mivel a kiváló minőségű pálinka, nem nélkülözheti, hogy a hűtő aljában lévő spirálmenetek HIDEG vízben legyenek. Az átfolyós hűtő kiküszöböli ezt a problémát. Itt könnyen megvalósul ez a feltétel, hiszen az alsó csatlakozón engedjük be a hideg vizet, és a felsőn folyik el a felmelegedett forró víz. Nem kell meregetni, nem forrázzuk le magunkat, és a jól összerakott rendszer víztakarékosabb is. Ezt az extrát csak az átfolyós hűtő biztosítja számunkra.

Az atfolyos huto

Itt egy fotó egy takarékos rendszerről. A felső hordóból szabadeséssel (egy csappal szabályozhatóan) folyik a hideg víz a hűtő-be. A lepárlóban felmelegedett víz, pedig tovább megy az alsó hordóba, melyben egy kis kerti,(tószivattyú) másnap visszanyomja a kihűlt vizet a felső tartályba. Így a kolléga egész nyáron 200 liter vízzel főzi le, összes cefréjét, pálinkáját. Akkor miért is pazarló az átfolyós hűtő?

 

 

100-as-pálinkafőző-toronnyal

100-as-pálinkafőző-toronnyal

 

Vélemény, hozzászólás?

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .