Egylépcsős finomítótorony

Egylépcsős finomítótorony modul rendszerben

 

Bár manapság hazánkban a kisüsti módszer az elterjedtebb, egyre nagyobb teret hódít magának az egylépcsős pálinkafőzés. Teljesen más technológiára, és teljesen más eszközökre lesz szüksége annak aki belekezd ebbe az egyre népszerűbb lepárlási formába. Ameddig a kisüsti eljárásnál kétszer főzünk, (alszesz, finomítás) addig az egylépcsős pálinkafőzés ezt a folyamatot sokkal egyszerűbben, “egy menetben” valósítja meg. Mivel az egylépcsős lepárlás, egy zárt rendszerben történik, kevesebb illatot, aromát veszítenek az ezzel a módszerrel készült párlatok, mivel az egész főzés egy zárt rendszerben történik. Tulajdon képen arról van szó, hogy a cefréből egyből, a kihígításra váró, kész pálinka folyik le. Nincs külön első, (alszesz) és második (finomítás) főzés, hanem a cefréből egyből (egylépcsős) a un finomítvány csurog le. Természetesen az egylépcsős pálinkafőzés sem nélkülözheti a párlatrészek szakszerű elválasztását. Ebben az esetben, is szükség van elő, közép, és utópárlat elválasztásra. Aki már szerzett egy kis tapasztalatot a kisüsti pálinkafőzésben, annak nem okozhat gondot az egylépcsős rendszer használatának elsajátítása. Kis gyakorlással ezzel a berendezéssel is csodákat lehet előállítani, természetesen lényegesen rövidebb idő alatt, kevesebb energia ráfordítással. Persze ennél a módszernél is több féle megoldásra van lehetőségünk. Először is azt kell átgondolnunk a választásnál, hogy egy automata finomítóoszlopot szeretnénk, vagy maradunk a hagyományos manuális beállítású hűtésnél. Az automata finomítóoszlopot egy okos kis termosztát vezérli, mely ha a torony hőmérséklete megkívánja, elindítja annak hűtését. A torony tesztről, itt egy kis videó is

Automata finomító torony

Automata finomító torony

Ezzel szemben a kézi beállítású finomítóoszlopoknál, mi határozhatjuk meg, hogy mikor, milyen hőmérsékletű vízzel, és milyen intenzitással szeretnénk hűteni az előre menő párát. Ezzel természetesen nagyban befolyásolva, annak alkoholkoncentrációját, erősségét. Erre több féle lehetősségünk nyílik. A megfelelő rektifikációt elérhetjük, a több kereskedelmi főzdében alkalmazott Pistorius tányérokkal.

Pistorius tányér rendszer

Pistorius tányér rendszer

Ennél a megoldásnál a hűtőből nyert (már részben felmelegedett) vizet vezetjük a legfelső tányérra. Ha ez megtelt, a túlfolyóján, egy szinttel lejjebb vándorol a hűtővíz az alatta lévő tányérra. Ha itt is eléri a túlfolyó szintjét, még lejjebb ömlik a hűtővíz, a legalsó tányérra, ahol még szintén hőt von el a tányér falához kényszerített alkohol gőztől, ezáltal az lecsapódva,  visszacsurog az üstbe. Itt újra felforrva, (alkoholban megerősödve) ismét elgőzölög. A folyamat addig folytatódik, amíg a kellő alkoholkoncentrációt el nem érjük. Itt is a hűtővíz hőmérsékletével, és az áteresztés intenzitásával érhetjük el a számunkra elfogadható erősséget.

 

Utoljára hagytam, a már többek által sikeresen alkalmazott modul rendszerű finomítótornyokat.

egylépcsős lepárlás

egylépcsős lepárlás

Előnyük, hogy akár darabokban is megvásárolhatók, így nem kell egyszerre “túl mélyen” a zsebünkbe nyúlnunk. További értékes tulajdonságuk, hogy plusz rézfelületet visznek rendszerünkbe, melynek esetleges hiánya pálinkáink minőségét negatív irányba befolyásolhatják. De erényeik közé tartozik az is, hogy Pl: a “réztöltetes” modulban cserélhető a töltet. Sőt. Lehet egyenesen nagy felületű kerámia töltettel is rendelni. A buboréksapkás modul pedig régi bevált segítője az igazán finom pálinkák készítésének. Az elve az hogy az elgőzölgő pára, egyenként meg kell hogy mássza a tálcasor minden lépcsőjét. Ha nem elég erős, (alkoholtartalom) akkor visszacsurog az alatta lévő tálcára. Ezt a tevékenységét, addig folytatja, amíg kellően megerősödve, át nem jut a legfelső tálcán is.

 

De ha valakinek még ez sem lenne elég, jöjjön az igazi “nagyágyú”  Ha még alkohol dúsabb párát szeretnénk, feltehetünk rá egy “csőköteges” hűtőt.

csőköteges hűtő

csőköteges hűtő

Na itt aztán már nincs mellébeszélés! A benne lévő vörösréz csőköteg, és páraterelő, csak azt engedi, át, amit mi szeretnénk! Két csatlakozója a hideg víz be, illetve a felmelegedett víz kivezetését szolgálja. Szinte semmi nem tud átmenni rajta, csak az az erősségű alkoholpára, amivel igazán elégedettek vagyunk. Vigyázat! Túlhűtésnél SEMMI nem megy át rajta!

Vélemény, hozzászólás?

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .