Pálinka opálosodása
Pálinka opálosodása, sokszor, sok helyen okoz problémát kihígításkor.
Hát kérem ennek 3 okozóját ismerjük.
- Nem megfelelő kozmaolaj leválasztás az alszesznél.
- Fémes,(rezes) törés. Általában akkor fordul elő, ha a cefrénk savasabb a kelleténél, például, ha elindult az ecetesedés benne, vagy régen használtuk főzőnket.
- A hígítóvíz túlzottan magas ásványi anyag tartalma.
Az első problémát már az alszesznél orvosolni kell! Nem kerülhet kozmaolajos alszesz az üstbe finomításra! Ennek elmulasztása biztos út a pálinka opálosodása felé. A kozmaolaj, általában az alszesz, (első főzés) után jelenik meg a párlat tetején. Kb úgy néz ki, mint a húslevesen a zsír. Tökéletes a lehűtés, (és “lekanalazás”) és a leitatás, ( papír zsebkendővel, vagy Ágnes papírtörlővel). Én így itatom le a kozmaolajat az alszesz tetejéről. Eddig bevált. A pálinka opálosodása, legtöbbször ebből adódik. Van még egy módszer, az un :Szőlősi féle szűrő.
Pálinka opálosodása
Ezt általában megtalálhatjuk a bérfőzdék rendszerében, (vagy működik, vagy nem) Ez a szűrő hideg vízzel működik. Az elve a következő: A belecsurgó alszesz hirtelen lehűl, ezért a benne lévő olaj, kicsapódik, és felúszik a tetejére. (mint hideg húsleves tetején a zsírok) Ennek továbbjutását egy több rétegű szűrő akadályozza meg. Nagyon lényeges valamelyik módszer szakszerű alkalmazása a tükrös pálinka érdekében. Ha már megtörtént a baj, akkor már csak egy nagyon finom áteresztőképességű fizikai szűrő segíthet. (kiegészítők fülön megtalálod) A gyártó szerint, olyan finom szűrő betét van benne, ami a nagyobb baktériumokat is képes kiszűrni!
Ezen átöntve a kozmaolajos pálinkát, az megtisztul az olajtól, és tükör tisztán csurog ki belőle.
A következő eljárást, a már kész pálinkán végezhetjük sikeresen, annak fémes (rezes) törése esetén. Az eljárás lényege, a kationcserélő gyantán való átengedés, mely megköti a párlatban lévő fémionokat, ezáltal pálinkánk kitisztul, selymessé, bársonyossá válik. Olyanná, mint, ha nem is friss pálinka lenne, hanem, már egy több éve pihent, érlelt párlat lenne. Magam azt a pálinkát is átengedem rajta, ami nem opálos! Pusztán azért hogy a friss pálinka is ilyen bársonyos lehessen.
Itt nincs más dolgunk mint egy (aktivált), nagy alkoholtűrő képességű, többször felhasználható kationcserélő gyantával megtöltött edényen, (kiegészítők fülön láthatod is) átöntjük az opálos pálinkát, és a pálinka rezes törés miatti opálosodása megszűnik. A szűrőből, csodálatos, tükör tiszta anyag fog lefolyni. Én ezt ajánlom, és is ezt a módszert alkalmazom, ha ilyen problémám van.
Pálinka opálosodása
Ha a hígítóvízzel van a baj, ne használjuk tovább azt a fajta vizet, mert legközelebb is járhatunk. Javítása: Fizikai szűrővel lehetséges. Ez esetben inkább használjunk desztillált vizet (gyógyszertárit) bár tudom hogy drága,(1000ft/2liter) de az tuti! Ha sok pálinkát kell kihígítanunk, nekem bevált a Szentkirályi “rózsaszínkupakosa”. Olcsó, és a vele való hígításkor még sosem fordult elő, a pálinka opálosodása.
Ha minden meg van, már csak egy dolog maradt. Nagyjából egyforma hőmérsékletre kell hozni az összetevőket, és indulhat a kihígítás, folyamatos keverés közben, mindig a pálinkához keverjük a vizet, és sosem fordítva! Figyeljünk arra is, hogy lassan öntsük a vizet a pálinkához!
Ha mindezt betartjuk, jó esélyünk van rá hogy a pálinka opálosodása nem fordul elő velünk.
A szűrők megtekinthetők a KIEGÉSZÍTŐK fülön, és megrendelhetők a KAPCSOLAT gombon.
Ezt és sok finom pálinkát kívánok!